15 Ocak 2017 Pazar

Vurun Kahpeye - Halide Edip Adıvar (Sadeleştirilmiş Metin) | Kısa Yorum

Kitabın Türkçe Adı: Vurun Kahpeye
Yazarı: Halide Edip Adıvar
Tür: Tarihi Roman
Yayınevi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 160
Baskı Tarihi: Eylül, 2014
Fiyatı: 14 TL
Puanım: 5 / 3ARKA KAPAK:

“Sabah ezanı okunurken Aliye’nin yanında dalmış olanların üçü de uyandılar. Aliye hâlâ dalgın; hâlâ geçen korkunç saatlerin damarlarında tutuşturduğu humma, sarı, hasta yüzünde kızıl dalgalarla dolaşıyordu. Üçü de gözlerini açınca Aliye’nin yanına gittiler, sevgili yüzüne baktılar. Kurumuş dudakları sürekli kımıldanıyor, sürekli siyah kirpiklerinin ipekten birer saçak gibi tamamladığı çürümüş gözkapakları titriyordu.” 

Yetmişi aşkın yıl sonra Vurun Kahpeye toplumların yükselişinde ve sancısında “eğitim”in önemini vurgulamasıyla yine gündemde. Eğitime kavuşamamış kişilerin gitgide vatan hainliğine, nihayet insan düşmanlığına yol alabileceklerini, bu tehlikeyi söylüyor. 

SELİM İLERİ 

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib’in bu önemli eseri, gözden geçirilmiş ve sadeleştirilmiş baskısıyla Can Yayınları’nda.


KISA YORUMUM:

Kitap Milli Mücadele'nin olduğu zamanlarda geçiyor. Aliye okulundan mezun olduktan sonra, meslektaşları gibi rahat rahat görev yapacağı İstanbul'u tercih etmeyip Anadolu'ya gidiyor. İsmini bilmediğimiz bir kasabada göreve başlıyor. Kasabada cehalet diz boyu; dini kendi çıkarlarına alet edip halkı uyutanlar, kodamanların mazlumları ezmesi vs. hepsi diz boyu. Milli Mücadeleyi umursamayıp Yunan askerlerine kucak açan soysuzlar bile var. Aliye ise mazlumların yanında durup, onları kollayıp, Milli Mücadele'nin ateşli bir savunuculuğunu yapıyor. Kasabanın ileri gelenlerinden bazılarını ise bu durum rahatsız ediyor. Kitap boyunca Cehalet ile Eğitimin savaşını okuyoruz. Sizce kim kazanacak?

Bu kitabı okuduktan sonra eğitimin önemini bir kez daha anladım. Kitaptaki tek sorun ise kitabın anlatımı, kitabı zor okudum desem yeridir.

Bu arada kitabın üç adet film uyarlaması bulunuyor:194919641973


2 yorum:

  1. Halide Edip'in Sinekli Bakkal'ını okumuştum geçen sene ve bana da okuması zor gelmişti. Vurun Kahpeye de okumak istediğim yerli klasikler arasında yer alıyor aslında ama bu okuma zorluğu yüzünden biraz çekiniyorum açıkçası..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben ilk olarak Son Eseri isimli kitabını okumuştum. O kitap birinci tekil şahıstan yazılmış, anlaşılması daha kolaydı ve ben kitabı çok sevmiştim. Bu son Halide Edip okuyuşum oldu. :)

      Sil